facebook
ProHarmonia - Hotel Wellness i Spa zaprasza w góry
polski | deutsch | english

Lądek i okolice

Hotel w górach Proharmonia położony  w uzdrowisku Lądku Zdroju.

Lądek Zdrój to najstarsze w Polsce uzdrowisko – już od XV wieku znane były lecznicze właściwości wód, w których zażywano tu kąpieli. Według źródeł historycznych, już w 1241 roku istniały tutaj urządzenia kąpielowe, które – niestety – zostały zniszczone przez powracających ze zwycięskiej bitwy pod Legnicą Mongołów. Na ponad dwieście lat po tych wydarzeniach datuje się powstanie w 1498 roku najstarszego zakładu przyrodoleczniczego – basen został zbudowany na źródle „Jerzy” i od niego wziął swoją nazwę. Lądeckie wody lecznicze to przede wszystkim cieplice siarczkowe i fluorowe – są to wody radoczynne (zawierające radon). Uzdrowisko posiada 7 czynnych źródeł, które różnią się od siebie zawartością związków chemicznych oraz temperaturą (od 17,5 do 43,9 stopni Celsjusza).

Najbardziej reprezentacyjnym sanatorium jest Zakład Przyrodoleczniczy „Wojciech” (dawniej: Marienbad), w którym gośćmi byli między innymi: Johann Wolfgang Goethe, caryca Katarzyna II, car Aleksander I, a także wielu królów pruskich i szósty prezydent USA – John Quincy Adams. „Wojciech” to przede wszystkim okrągły basen kąpielowy wzorowany na tureckich łaźniach, wypełniony wodą ze źródła termalnego, wokół którego usytuowane są XIX-wieczne wanny, wykorzystywane do tak zwanych kąpieli perełkowych.

Właściwości zdrowotne lądeckich wód, z których korzystają nasi Goście, są niemal nieograniczone – przyjeżdżają tu w celach leczniczych osoby cierpiące na dolegliwości neurologiczne. Wody lądeckie pomagają w leczeniu chorób ortopedycznych oraz reumatycznych. Wody radonowe powodują wzrost poziomu hormonów płciowych, co jest szczególnie cenne podczas dolegliwości związanych z menopauzą czy andropauzą. Kąpiele w wodach lądeckiego uzdrowiska powodują między innymi:

 • zwiększenie ukrwienia tkanek
 • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi,
 • obniżenie poziomu “złego” cholesterolu,
 • działanie przeciwzakrzepowe,
 • przyspieszenie zrostu kostnego,
 • przyspieszenie regeneracji chrząstki stawowej,
 • rozluźnienie przykurczów stawowych i mięśniowych,
 • wzrost produkcji hormonów kory nadnerczy.

 

Nie bez znaczenia jest także ich dobroczynny wpływ na kondycję naszej skóry – udowodniono, że wody lądeckie działają przeciwalergicznie i przeciwzapalnie; mają także działanie kojące w przypadku świądu, a także zapobiegają jego występowaniu. Skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna, co przy zwiększonej produkcji estrogenów, przynosi efekt odmładzający.

Lądek Zdrój to nie tylko lecznicze kąpiele i zdrowotne właściwości wód, ale także wiele pięknych miejsc, które warto odwiedzić i zachować w pamięci. Szczególnie godne obejrzenia są w Lądku kamienice z okresu renesansu i baroku, zlokalizowane głównie w obrębie Rynku, podobnie jak neorenesansowy budynek Ratusza i barokowy kościół Narodzenia NMP, w którym znajdują się rzeźby dłuta Michała Klahra. Warto rzucić okiem także na barokową figurę wotywną również wyrzeźbioną przez Klahra oraz pręgierz z XVI wieku, które znajdują się w lądeckim rynku. Gotycki most, na którym stoi figura świętego Nepomucena, będąca wiernym odwzorowaniem figury świętego z Mostu Karola w Pradze, to kolejna atrakcja Lądka, podobnie jak arboretum, które jest najwyżej położonym w Polsce leśnym ogrodem botanicznym. W jego obrębie można podziwiać ponad 250 gatunków roślin – zarówno drzew i krzewów, jak i zachwycających kwiatów, jak choćby wspaniale kwitnące wiosną azalie i różaneczniki.

Cała okolica, która otacza ProHarmonię, obfituje w różnego typu atrakcje, które z pewnością jeszcze bardziej uprzyjemnią wyjątkowy pobyt w ProHarmonii. Szczególnie polecamy Państwa uwadze takie miejsca jak:

 

 • Masyw Śnieżnika, a w nim szczególnie Ośrodek Narciarski Czarna Góra – narty, kolej linowa, wyciągi narciarskie, nartostrada, trasa narciarstwa biegowego i śladowego. Warto przejść się też szlakiem turystycznym prowadzącym z górnej stacji kolejki linowej na szczyt Śnieżnika.
 • Javornik – położony za czeską granicą, w odległości 10 km od Lądka. Godny uwagi jest Zamek Jansky Vrch z Muzeum Fajek,
 • Kletno – główne atrakcje to sztolnia fluorytowa kopalni uranu oraz jedna z najgłębszych jaskiń w okolicy – jaskinia Niedźwiedzia, a także Muzeum Ziemi czy Wapiennik Łaskawy Kamień,
 • Złoty Stok, w którym znajduje się kopalnia złota, do której wiedzie podziemna trasa turystyczna, a także Leśny Park Przygody Skalisko oraz Złota Ścieżka, której przejście wprowadzi w świat poszukiwaczy złota…

ProHarmonia - Najlepszy hotel w górach w Polsce!

Ceny i Rezerwacja

kalendarz
pakiety